Na czym polega load balancing? Wyjaśniamy!
Duże serwisy internetowe – portale informacyjne czy e-sklepy, muszą przetwarzać ogromne liczby zapytań od internautów, dlatego kwestie związane z wydajnością są niezwykle ważne. Dla użytkowników czas wczytywania się strony i multimediów jest bardzo istotny. Rozwiązaniem, dzięki któremu poziom obciążenia stron i aplikacji nie jest zbyt wysoki, jest load balancing. Na czym dokładnie to polega i jakie możliwości oferuje? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.
Load balancing – co to takiego?
Load balancing to wyspecjalizowana technologia, która została zaprojektowana w celu równoważenia obciążenia oraz rozdzielania ruchu między serwery i aplikacje. Najważniejsze zadanie, jakie stoi przed load balancingiem, to optymalizowanie wydajności oraz przepustowości infrastruktury.
Load balancing polega na tym, iż w przypadku, gdy dochodzi do dużego obciążenia serwerów, ruch jest kierowany na inne, dodatkowe serwery. W początkowym okresie load balancery tworzono jedynie w kontekście urządzeń dystrybuujących ruch w sieci za pośrednictwem rozkładania go na kilka maszyn. Od momentu, gdy pojawiły się wyspecjalizowane kontrolery dostarczania aplikacji, równoważnie obciążenia musi też skupiać się na tym, aby zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa.
Działanie load balancera w praktyce
W jaki sposób działa load balancer w praktyce? Tak jak wspomnieliśmy, jest on odpowiedzialny za równoważenie obciążenia między serwerami i umożliwia utrzymanie ich wydajności na dobrym poziomie.
Instaluje się go na dedykowanej infrastrukturze – wirtualnej lub fizycznej. Następnie, gdy zajdzie taka potrzeba, load balancer identyfikuje w czasie rzeczywistym odpowiednie serwery, które będą miały odpowiadać na żądanie. To sprawia, że klaster zachowuje stabilność na właściwym poziomie. W momencie, gdy dojdzie do awarii maszyny, load balancer automatycznie przekazuje obciążenie na kolejny serwer.
Balancer włącza się między komputerem użytkownika a serwerem w momencie, gdy użytkownik przekazuje żądanie załadowania strony WWW. Później ma miejsce analiza, która maszyna będzie najodpowiedniejsza, by odpowiedzieć na to żądanie.